אפשרויות תרומה

בימים אלה אנו מקדמים כמה פרויקטים שונים במרכז על מנת להביא לאיכות חיים מרבית של החולים. אנו נזקקים לתרומות כדי להשלימם על הצד הטוב ביותר לרווחת הדיירים ובני משפחותיהם.

פינת חי טיפולית שיקומית

אנו מתכננים להקים פינת חי, בגודל של 100 מ"ר, בקומה א' במחלקה לתשושי נפש, בחצר המשמשת גם את שאר המחלקות.

בפינת החי במרכז ייבנו כלובים גדולים אשר יאכלסו חיות מסוגים שונים, ביניהן ציפורים ותוכים; אוגרים; ארנבים; וצ'ינצ'ילות. מבנה הכלובים יאפשר להיכנס אליהם ולערוך בתוכם חלק מהטיפול. בנוסף, תהיה אפשרות להוציא חלק מבעלי החיים ולהעבירם בין החולים.

הקמת פינת החי דורשת רכישה של בעלי חיים מתאימים וכן טיפול שוטף בהם. עלויות לדוגמה (בחישוב שנתי):

  1. מטפל באמצעות בעלי חיים – 60,000 דולר.
  2. מטפל באחזקת החיות – 30,000 דולר.
  3. אחזקת החיות (כולל מזון ורישיונות) – 24,000 דולר.

גן צמחים טיפולי

מחקרים מראים כי פעילות בתחום הגינון הטיפולי – כגון גיזום, שתילה, תיחוח – עוזרת מאוד להרגעת חוסר שקט אצל חולי אלצהיימר ואף תורמת לשימור יכולות התפקוד שלהם.

אנו מעוניינים בהקמת חממה טיפולית בחצר מחלקה א' (מחלקת תשושי נפש) על שטח של של 150 מ"ר עם מערכת מיזוג והשקיה. בנוסף, ברצוננו להקים גינה סנסורית עם שבילים רחבים, מגוון צמחים ושפע של צבעים וגירויים תחושתיים לדיירים.

חדר סנוזלן

חדרי סנוזלן הם חדרי גירוי חושים המיועדים לדיירים ולבני משפחותיהם כדי לספק להם מקום נעים ומרגיע. הסביבה מותאמת לצורכי המטופל, ושינויים סביבתיים נעשים כדי לאפשר לו לתפקד בתחומי מגבלותיו.

בחדר הסנוזלן יש מגוון אמצעי גרייה המאפשרים תנאים ליצירת קשר, וניתן להפעילם באופן מבוקר מבחינת כמות הגירויים ועוצמתם (גירויים מרחוק – שמיעה וראייה; גירויים מקרוב – מגע, טעם וריח).

כיום, יש במרכז חדר סנוזלן אחד. אנו שואפים להקים חדר סנוזלן בכל מחלקה שם יהיה אפשר לבצע התערבויות שונות, כולל מתן טיפול תרופתי, פיזיותרפיה וטיפולים שעלולים להכאיב באווירה נעימה ומאפשרת יותר.

חדר מוזיקה

מוזיקה תופסת מקום משמעותי בעבודה עם חולי אלצהיימר, שכן היכולות המוזיקליות של החולים נותרות שמורות. המחקר מלמד כי טיפול במוזיקה הוא אחת ההתערבויות הלא-תרופתיות היעילות עם חולי אלצהיימר, וכי החולים ממשיכים להגיב בצורה חיובית למוזיקה במישור הקוגניטיבי, ההתנהגותי, הפיזי והחברתי גם בשלבים מתקדמים של המחלה.

במרכז פועל כיום חדר טיפול במוזיקה שעומד בסטנדרטים מקצועיים מהשורה הראשונה. חדר זה משמש את החולים במרכז ונעשית בו עבודה פרטנית וקבוצתית. החדר, בגודל של כ-40 מ"ר, מצויד בכלים הנדרשים לטיפול במוזיקה (פסנתר, כלי הקשה מתאימים לחולי אלצהיימר, מערכת סאונד ואפשרויות הקלטה). כמו כן נבנה החדר באופן שמאפשר צפייה בטיפולים לצורך למידה (חלון חד-כיווני).

על חדר המוזיקה אחראית ד"ר אילת דסה, תרפיסטית במוזיקה.

עקב ההשפעות החיוביות של אספקטים שונים של המוזיקה, ברצוננו לבנות חדרי מוזיקה נוספים ובכך להעמיק ולהעשיר גם את הטיפול במוזיקה שניתן במרכז. הקמה של חדרי מוזיקה נוספים תאפשר המשך מחקר מקצועי בתחום, וכן הרחבת מערך הדרכה של סטודנטים לטיפול במוזיקה שמקבלים את הכשרתם המעשית במרכז.

בית קפה

בזמן ביקור של משפחה, עולה לעיתים הצורך לצאת אל מחוץ למחלקה, אם לטיול קטן ואם למפגש עם קרובים נוספים. ליציאה זו יש חשיבות עבור הדיירים, אשר נהנים מהשינוי בשגרה ובאווירה.

לובי הכניסה ובית הקפה שיוקמו במבנה החדש, ייתנו מענה לצורך זה ויספקו מקום מפגש נעים ומסביר פנים עם אפשרות להזמנת אוכל ושתייה.

פינה לילדי המשפחות

כאשר מגיעים לבקר במרכז בני משפחה של הדיירים, עומדת לרשותם חצר בשטח של דונם וחצי שאפשר לצאת אליה. על מנת לאפשר פעילות ותעסוקה לילדים, מתוכנן לקום בחצר אזור מיוחד עם משחקים שונים, כגון נדנדות, מגלשות, אזור למשחקי כדור וכדומה.

פינה זו לילדים ולנכדים תאפשר לשלב ביקורי ילדים במרכז ולספק להם פעילות מתאימה. הדיירים יוכלו להרגיש בשינוי האווירה וליהנות מקרבתם של ילדי המשפחה במקום שמוכר להם.

פינת כושר לדיירים

בחצר מתוכננת לקום פינה מגודרת עם כמה מתקני כושר לשימושם של הדיירים.

הצורך להפעיל את הגוף הוא בעל חשיבות ברורה, ופינת הכושר ייעודית ומותאמת תאפשר לדיירים המעוניינים בכך להמשיך לתרגל פעילות גופנית.

בית כנסת

בית הכנסת, שייבנה על שטח של כ-60 מ"ר, מיועד לדיירים שומרי מסורת ולדיירים בכלל. בית הכנסת ישמש כמרכז דתי חשוב, ויתקיימו בו תפילות בחגים, שיעורי תורה ומורשת וקבלת שבת לכלל הדיירים והמשפחות בכל יום שישי.

בבית הכנסת יתקיימו גם טקסי מעגל החיים, כגון בר מצוות, בריתות וכדומה, וכך יוכלו דיירים שמצבם הרפואי כבר אינו מאפשר להם לצאת מהמרכז להשתתף בשמחות משפחתיות.

בית הכנסת יותאם לחולים בכל שלבי המחלה, כך שגם חולים המרותקים לכיסאות גלגלים או להליכונים יוכלו לקחת חלק בפעילויות ובטקסים הדתיים שיתקיימו בו.

ספרייה

הספרייה מיועדת לקום על שטח של 60 מ"ר, והיא תכלול ספרים, סרטים ואמצעי מולטימדיה אחרים לשימוש הצוות והמשפחות.

אנו רואים חשיבות רבה בהדרכה של הצוות המטפל בחולי אלצהיימר ושל משפחות החולים, וכיום נערכות במרכז הדרכות חודשיות לצוות בנושאים שונים. במקביל נערכות סדנאות למשפחות הדיירים.

הספרייה תכלול ספרים וסרטים מקצועיים שיהיה אפשר להיעזר בהם על מנת להתעדכן ולהעמיק את הידע בנושאים שונים הקשורים לאלצהיימר ולטיפול במחלה.