מחקרים אלצהיימר

במטרה לבחון ולשפר את יעילות הטיפול הניתן לדיירים במרכז, אנו חוקרים את העבודה הקלינית שלנו בשטח בתחומי הטיפול השונים (תזונה, פיזיותרפיה, סיעוד, מוזיקה) ופועלים להרחבת העשייה המחקרית.

אנו עורכים שיתופי פעולה מחקריים עם גורמי חוץ כגון: החוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה, החוג להנדסה, תעשייה וניהול באוניברסיטת בן גוריון, מכללת עמק יזרעאל ועוד.

המחקרים מתפרסמים בכתבי עת מקצועיים בארץ ובעולם, מוצגים בכנסים ובהרצאות ומעוררים הדים באמצעי התקשורת.

כיום, נתמכים חלק מהמחקרים הנערכים במרכז על ידי קרן על־שם פאולינה ומנס גראוברד. אנו מזמינים חוקרים המעוניינים בשיתוף פעולה מחקרי לפנות למרכז.

בין המחקרים שנערכו במרכז

השפעת השירה בקבוצת טיפול במוזיקה על כישורי השפה של חולי אלצהיימר

המחקר בחן את ההשפעה של שירה בקבוצת טיפול במוזיקה על יכולת השפה של הדיירים, ונערך במסגרת מחקר לדוקטורט של ד"ר אילת דסה בהנחייתה של פרופ' דורית אמיר מהמחלקה למוזיקה באוניברסיטת בר אילן.

תוצאות המחקר הצביעו על שיפור ביכולת השיחה וביכולת השירה של הדיירים שהשתתפו בקבוצות הטיפול לעומת קבוצת ביקורת.

נצפה שינוי מובהק במבחן שפה שנערך לדיירים לפני ואחרי ההתערבות. בקבוצת המחקר נעצרה התדרדרות היכולת השפתית לעומת ירידה ביכולת בקבוצת הביקורת.

המחקר פורסם ב-"Journal of Music Therapy" והוצג בכנסים שונים בארץ ובחו"ל.

לצפייה ב-pdf

קישור לכתבה ברויטרס בעקבות פרסום המאמר

השפעת מוזיקת רקע מעוררת על מידת חוסר שקט בקרב חולי אלצהיימר

המחקר, שבחן את יעילות השפעת המוזיקה על מידת חוסר השקט בקרב דיירים בשתי מחלקות המרכז, נערך בשיתוף עם מכללת עמק יזרעאל ובהנחייתה של ד"ר אילת דסה.

הממצאים הצביעו על ירידה מובהקת במאפיינים של חוסר שקט בזמן שנוגנה מוזיקה, כגון צעקות, בקשות חוזרות לתשומת לב וכדומה.

כמו כן נצפו התנהגויות חיוביות שכללו שירה, תיפוף מקצב השיר, חיוך ועוד. מנגד, בזמן שבו לא הושמעה מוזיקה עלו מספר ההתנהגויות הבעייתיות וירדו מספר ההתנהגויות החיוביות.

 המחקר פורסם ב-"Journal of Music Therapy" והוצג בכנסים שונים בארץ ובחו"ל.

לצפייה ב-pdf

השפעת מוזיקת רקע בזמן הארוחות על מידת חוסר שקט בקרב חולי אלצהיימר 

בעקבות תוצאות מחקר קודם שהצביעו על ירידה מובהקת במידת חוסר השקט בזכות מוזיקת רקע מותאמת, נבחנה יעילות השמעת מוזיקת רקע בזמני הארוחות (בוקר, צהריים וערב) בכל מחלקות המרכז.

המחקר נערך בהנחיית ד"ר אילת דסה ובשיתוף ד"ר אביבה אבן זהב, גב' יאנה ברג האחות הראשית וגב' גלית שניר הדיאטנית הראשית במרכז. תוצאות המחקר הצביעו על ירידה בחוסר השקט של דיירים בזמן האוכל, דבר התורם לסביבת אכילה שקטה ומאוזנת ומשפיע על המצב התזונתי של הדיירים. בעקבות תוצאות המחקר מנוגנת מוזיקת רקע מותאמת באופן קבוע בזמני הארוחות במרכז.

המחקר פורסם ב-"Israeli Nursing Update".

לקריאת המאמר

השפעת מוזיקת רקע בזמן פיזיותרפיה

המחקר בחן את השפעתה של המוזיקה על תפקוד הדיירים בפעילויות השונות בזמן טיפול בפיזיותרפיה. המחקר נערך בהנחיית ד"ר אילת דסה בשיתוף צוות הפיזיותרפיה בניהולה של הפיזיותרפיסטית גב' גילה הופנברג. במסגרת המחקר הותאמה מוזיקה לתנועה ונמדדו זמני פעילות בתרגילים השונים הנערכים בחדר הפיזיותרפיה.

המחקר נמצא בשלב ניתוח הנתונים.

מחקרים בשלבי עבודה

  • בחינת זמינות רגשית של מטפלים סיעודיים במסגרת המוסדית – המחקר נערך בשיתוף פעולה עם החוג לגרונטולוגיה והחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, והחוג לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן. המחקר בא לפתח כלי להערכת יכולת הזמינות הרגשית של מטפלים בקשישים ולבחון את הקשר בין הזמינות הרגשית של המטפלים בזקנים הסובלים מדמנציה ובין בעיות ההתנהגות שמגלה הזקן ומידת השחיקה של המטפלים.
  • בחינת יעילות ההכשרה של מטפלים סיעודיים לשימוש במוזיקה בעבודה עם אנשים עם דמנציה – טיפול יומיומי בחולה אלצהיימר מציב קשיים ועומס טיפול רב לפני המטפל העיקרי, אם במוסד ואם בבית. המחקר בוחן את השפעת השימוש במוזיקה בזמן פעילויות סיעודיות יומיומית, כגון רחצה, הלבשה, אכילה ועוד, על מידת חוסר השקט וההתנגדות של החולה לטיפול. המחקר נערך בשיתוף עם עמותת עמדא ואוניברסיטת בר אילן.
  • בחינת השפעת מוזיקה על חוסר שקט ומתח בזמן טיפול שיניים – המחקר נערך בשיתוף עם ד"ר אבישי רייזנר, רופא שיניים המתמחה בטיפול באנשים עם דמנציה, ובשיתוף אוניברסיטת בר אילן.

המחקר של פרופסור וונדי סוזוקי (הרצאה מתוך TED)

על הקשר בין פעילות גופנית לפעילות מוחית.

*ניתן להפעיל כתוביות בעברית