פגישת תרפיסטים

קארן פנס, אשת סגן נשיא ארצות הברית, הביעה מחויבותה לקידום נושא טיפול באמנויות במפגש מיוחד עם קבוצת מטפלים מהארץ, בהם גם דליה וייסבורד מהמרכז הרפואי לאלצהיימר.

גב' דליה וייסברוד, תרפיסטית באמנות העובדת במרכז הרפואי לאלצהיימר, ומחברי הארגון הישראלי לאומנות תרפיה, השתתפה במפגש של קבוצת מטפלים אמנותיים מרחבי הארץ, שבו השתתפו הגב' קארן פנס, רעייתו של סגן נשיא ארצות הברית, ורעיית ראש הממשלה, הגב' שרה נתניהו.

הגב' פנס והגב' נתניהו הצטרפו לדיון בו הציגו המטפלים באמנות גישות ייחודיות שפותחו בישראל עם ילדים, ניצולי שואה, חולי אלצהיימר ועוד. במהלך המפגש נערך גם תרגיל אומנותי משותף בו נטלו חלק הנשים הבכירות.

וייסברוד, שהייתה בין תשעה התרפיסטים הבכירים באמנויות, שהגיעו מכל רחבי הארץ, הציגה את עבודתה הראשונה, סיפרה על עבודתה בחדר טיפול באמנות, ודיברה על חשיבותו של מערך הטיפול הרגשי הקיים במרכז.

הגב' פנס, שנושא זה קרוב לליבה כמורה לאמנות לשעבר, התרשמה עמוקות וסיפרה במפגש על חשיבות וחיוניות הטכניקה הטיפולית באמנות, ומדוע בחרה לקדם נושא זה כגברת השנייה: "כשהפכתי לגברת השנייה ושאלתי את עצמי, איזה יוזמה היית רוצה לקדם? 'הבנתי שמטפלים באומנות אינם מובנים כלל.

טיפול באמנות אינו אמנות ומלאכה. אתם אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש. לרובכם יש תואר שני או תואר דוקטור.

זה סוג של טיפול ", אמרה הגב' פנס: "הדיון סיפק לי תובנה אדירה והבנה של התפקיד הקריטי של המטפלים באמנות ביצירת תהליך הריפוי של הלקוחות שלהם .

מעודד אותי לשמוע כי מקצוע הטיפול באמנות היצירתית מתרחב בישראל, מה שאומר שליותר אנשים תהיה הזדמנות להשתתף בפגישות טיפוליות באמנות. אני מברכת את כל המטפלים שעובדים קשה כדי להשפיע על המקצוע בתחום בריאות הנפש ".
הגב' נתניהו ששמחה להשתתף במפגש ושיבחה את עבודתה של גב' פנס בקידום הנושא אמרה: "שמחתי להשתתף בשולחן העגול ולפגוש את כל האנשים הנפלאים האלה. כפסיכולוגית ילדים אני משתתפת במחויבות העמוקה שלך לטיפול באמנות".
טיפול באמנות הוא טיפול רגשי העושה שימוש בחומרי אמנות ככלי ביטוי.

ציור, צביעה או פיסול הם תחביבים מוכרים ודרכים טובות כדי להירגע, אבל אמנות אינה רק פעילות, אלא תהליך יצירתי המספק אפיק לביטוי עצמי.

עבודות בתחום הטיפול באמנות בפרט והטיפול הרגשי בכלל שנעשות בארץ ובעולם מצביעות על כך כי טיפולים רגשיים תורמים לחולי אלצהיימר על ידי כך שהם מאפשרים לאדם המתקשה בהבעה מילולית לעקוף את מחסום השפה ולבטא את עצמו בדרך אחרת.

באמצעות העבודה הרגשית בכלל והעבודה האמנותית ותהליכי היצירה בפרט, המטופלים יכולים להביע רגשות, תחושות ומחשבות, והיצירה במסגרת הטיפולית מספקת לחולים תחושה של ערך עצמי למרות הירידה הקוגניטיבית.

לסיקור הפגישה באתר הבית הלבן >>