ראשי » מחלקות המרכז » מערכי טיפול » מערך התזונה לחולי אלצהיימר

מערך התזונה לחולי אלצהיימר

תזונה נכונה לחולי אלצהיימר

תת־תזונה היא תופעה הנפוצה מאוד בגיל המבוגר, כיוון שבגיל זה שיעור גבוה של קשישים סובל מירידה בתיאבון ומירידה בצריכת המזון.

ההשלכות של ירידה במשקל ותת־תזונה

  • ירידה בתפקוד ובביצוע פעולות יומיומיות
  • ירידה קוגניטיבית
  • היחלשות המערכת החיסונית
  • ירידה בעמידות לזיהומים
  • פגיעה בתפקוד מערכת הלב והעיכול
  • דיכאון
  • העלאת היארעות שברים וסיבוכיהם
  • עלייה בהיארעות פצעי לחץ ואף תמותה.

בגיל מבוגר חלים שינויים בהרכב הגוף. עם השנים מתרחשת עלייה במסת השומן וירידה במסת השריר והעצם. מדד מסת הגוף (BMI) הרצוי משתנה אף הוא.

בניגוד לגיל צעיר, מדד מסת גוף נמוך בקשישים מהווה גורם סיכון לתחלואה ותמותה ולכן הטווח המומלץ למסת גוף עולה עם הגיל.

משקל שנכנס לקטגוריית עודף משקל בגיל צעיר נחשב למשקל תקין מעל גיל 65. לא קיימת המלצה לירידה במשקל.

חולי אלצהיימר רבים לא מקבלים את הדרוש להם על פי ההמלצות התזונתיות משום שהם ממעטים באכילה, אוכלים מזון באיכות תזונתית ירודה ולעתים מקפידים על דיאטות מחמירות ומיותרות, כגון דיאטה דלת שומן או דלת קלוריות.

יש חשיבות רבה לאיתור קשישים אלו ולהפנייתם לטיפול דיאטטי רציף.

מעקב תזונתי שוטף

רבים מחולי האלצהיימר המגיעים למרכז נמצאים גם הם במצב תזונתי ירוד, המאופיין בתת־משקל, בפצעי לחץ, בירידה ברמת הוויטמינים והמינרלים בדם (כמו ברזל ואבץ), בירידה ברמת החלבונים בדם וכדומה. הערכת המצב התזונתי של דיירי המרכז מתבצעת על ידי דיאטנית קלינית בעל ניסיון רב המתמחה בתחום.

הערכת המצב כוללת מעקב משקל חודשי, מעקב צריכת מזון למשך כמה ימים, מעקב בדיקות מעבדה ומתן תוספי מזון במידת הצורך. תפריט המרכז מאופיין באוכל ביתי ומזין הכולל ארוחות מגוונות ועומד בסטנדרטים של משרד הבריאות. קשישים רבים סובלים מהפרעות בליעה עקב מחלת האלצהיימר או עקב אירוע מוחי בעברם.

הפרעות בליעה מצריכות התייחסות מיוחדת כדי למנוע אספירציות, צריכת מזון מועטה והידרדרות המצב התזונתי והכללי. הדיאטנית עובדת בשיתוף עם קלינאית התקשורת במרכז כדי לבצע הערכת בליעה והתאמת מרקם המזון והשתייה. במרכז יש צוות מטפלים מיומן ומנוסה הקשוב לצורכי הדייר ומתמחה בהאכלת דיירים דמנטיים.

בגיל מבוגר יש ירידה בחוש הטעם והריח, דבר העלול לגרום לצריכת מזון נמוכה. מחקרים שונים מראים כי בגיל מבוגר קיימת בעיקר העדפה לטעם המתוק ולטעמים מוכרים, "אוכל של בית".

אנו מעודדים משפחות להביא לבן משפחתם מזון מוכר ואהוב על מנת לשמר טעמים מוכרים, להעלות את צריכת המזון ולהעשיר את התפריט. אנו, צוות הדיאטניות, עומדות לרשותכם ונשמח לענות על כל שאלה שמתעוררת בנושא יקיריכם.

צרו איתי קשר
+
צרו איתי קשר!